Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wybudować domek letniskowy?
Wypoczynek na łonie natury, w domku letniskowym, to doskonała opcja na spędzenie weekendu lub urlopu. Prywatne zakwaterowanie pozwala również na korzystanie z jego uroków na własnych zasadach i bez wcześniejszej rezerwacji. Wyjaśniamy, jak się do tego przygotować.
Jak należy zgłosić budowę domku letniskowego?
Postawienie domku letniskowego jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, także z uwagi na brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. W przypadku nieruchomości, która spełnia szereg warunków narzuconych przez prawo budowlane, wystarczające będzie zgłoszenie jej budowy we właściwym Starostwie Powiatowym lub urzędzie.
Chęć złożenia takiego zgłoszenia wiąże się z dostarczeniem szeregu dokumentów, takich jak formularz, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, projekt domku oraz mapę ewidencyjną. Jeśli w ciągu 21 dni nie otrzymasz informacji o odrzuceniu Twojego wniosku, możesz rozpocząć budowę domku letniskowego w Jarosławcu, by móc korzystać z własnej enklawy nad polskim morzem.
Sprawdź warunki zabudowy Twojej działki
Aby móc budować domek na zgłoszenie, należy spełnić także szereg pozostałych kryteriów. Jego powierzchnia nie może przekraczać 70 m2. Budynek, który zechcesz postawić, musi być także wolnostojący oraz parterowy. Nie możesz także decydować się na więcej niż jeden obiekt na każde 500 m2 działki. Jeśli przynajmniej jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę.
Należy pamiętać, że lokalizacja, na której ma znaleźć się obiekt letniskowy, powinna być na terenie zabudowy rekreacyjnej oraz być objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W sytuacji, w której działka nie posiada MPZP, należy ubiegać się o uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.